Left Over Work in Istanbul / Dolapdere − Beyoğlu

In this seven-minute documentary, we get to see how lively a flea market in Dolapdere/ Beyoğlu can be. We get the sense of a typical Turkish flea market where people bargain, break into conversations, have discussions on everything from the things we find in this market to musing about life itself. The camera captures all the little and big items you can buy here; old black-and-white photographs, gramophones, clothes, technical equipments, and much more.

An old man extols the specialty of a second-hand, double-sided coat he is selling. Another man quotes 30 Turkish Liras for the black-and-white photos he has obtained from an old house. A booklet named Closing the Ranks with a Che Guevara picture and a demonstration with the banner Venceremos on it, is for sale for 1 Turkish Lira.

…………..

7 dakikalık belgeselde, Dolapdere, Beyoğlu’ndaki bir bit pazarının ne kadar canlı olabileceğini görüyoruz. Pazarlıklar, sohbetler arasında kameramız burada görebileceğiniz irili ufaklı her şeyi kaydediyor. Eski siyah beyaz fotoğraflar, gramofonlar, elbiseler, teknik aletler ve daha fazlası…

Yaşlı bir adam sattığı iki taraflı paltoyu övüyor. Bir diğeri, eski bir evden edindiği siyah beyaz fotoğraflar için 30 Lira istiyor. İçinde Che Guevara resmi ve Venceremos posterinin taşındığı bir protesto eyleminin fotoğrafı bulunan Safları Sıklaştırmak isimli eski bir kitapçığı 1 Lira’ya satın alıyoruz.

Urban Effect
Information
Creativity
About The Author
-